بهترین مشاغل یادگیری ماشین در سال ۲۰۲۰

جنیفر شالمانوف ( Jennifer Shalamanov)

یادگیری ماشینی دیگر یک مفهوم علمی تخیلی نیست


در واقع یادگیری ماشین یک عملکرد واقعی از فناوری هوش مصنوعی است که ما هر روز از آن استفاده می‌کنیم. مهندسان این علم بر توسعه برنامه‌های کامپیوتری خاصی تمرکز کرده‌اند که می‌توانند به داده‌ها دسترسی پیدا کرده و از آنها برای خود-یادگیری (Self-Learning) استفاده کنند.

متخصصان هر روزه، به توسعه الگوریتم‌های یادگیری ماشین‌ با استفاده از مجموعه داده‌های آزمایشی، توسعه مدل‌های یادگیری ماشین و آزمایش بر روی ماشین‌ها می‌پردازند. هدف این است که ماشین بتواند بدون دخالت مستقیم انسان و بصورت آگاهانه تصمیم بگیرد.

شرکت‌ها، ارزشی که یادگیری ماشین در راستای توسعه محصولات و خدماتشان به ارمغان می‌آورد را  تشخیص داده‌اند و در صدد استخدام کارشناسان با مهارت یادگیری ماشین هستند. به اعتقاد این شرکت‌ها، ماشین‌ها قادر خواهند بود، بسیار سریعتر از انسان‌ها، مطالب را فرا بگیرند.

در سال ۲۰۲۰ آگهی‌های استخدامی در حوزه‌ مشاغل “یادگیری ماشین” و “هوش مصنوعی” ۳۰ درصد افزایش یافته است؛ در حالیکه افراد جویای کار در این حوزه، ۱۵ درصد کاهش یافته‌اند.

این افت درخواست در حوزه یادگیری ماشین، منجر به افزایش درآمدی مهندسان شده است. بر اساس آمار، حقوق مهندسان یادگیری ماشین از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۳۴۴٪ افزایش یافته و متوسط ​​درآمد یک مهندس یادگیری ماشین سالانه به بیش از ۱۴۵،۰۰۰ دلار رسیده است.

شرکت های برتر به مهندسین یادگیری ماشین نیاز دارند

علی رغم وجود کتابخانه‌هایی مانند TensorFlow ، PyTorch و بسیاری دیگر، شرکت‌ها و بخصوص شرکت‌های کوچک‌تر قادر به یادگیری ماشین در محصولات خود هستند.

اگرچه این گامی بزرگ در راه پذیرش فراگیر یادگیری ماشین در صنعت آی تی است، اما بیشتر کارهای اساسی در یادگیری ماشین در شرکت‌های بزرگ اتفاق می‌افتد.

گوگل

یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه یادگیری ماشین و تحقیقات هوش مصنوعی در دنیا به شمار می‌رود. برخی از پروژه‌های برجسته این غول تکنولوژی عبارتند از:

 • پیش بینی سیل
 • پیش بینی پس لرزه زلزله
 • در حال توسعه کتابخانه منبع باز TensorFlow
 • دستیار مجازی (Google Duplex)
 • واقعیت افزوده (در Pixel 2)

علاوه بر تمام فناوری‌هایی که گوگل با استفاده از یادگیری ماشینی توسعه داده است، استانداردهای مختلفی در این حوزه نیز ایجاد کرده‌اند.

آمازون

تا به حال نام سرویس‌های وب آمازون (AWS) را شنیده‌اید؟ رایانش ابری آمازون بخش بزرگی از تجارت آن است. مهندسان یادگیری ماشین آمازون، طیف وسیعی از محصولات را با استفاده از هوش مصنوعی که در فضای ابری (Cloud) موجود است، تولید کرده‌اند. برخی از جالب ترین محصولات یادگیری ماشین AWS عبارتند از:

 • SageMaker: سرویسی برای توسعه دهندگان تولید، آموزش و استقرار مدل‌های یادگیری ماشین.
 • Lex: یک رابط مکالمه (AKA chatbot). همان چیزی که دستگاه الکسای آمازون را قدرت می‌بخشد.
 • DeepLens: دوربین قابل برنامه ریزی با قابلیت یادگیری که بعنوان ابزار آموزش یادگیری ماشین از آن استفاده می‌شود.

اپل

یکی دیگر از شرکت‌های برجسته که مهندسان یادگیری ماشین را استخدام می‌کند، با تمرکز در پنج زمینه:

 • زیرساخت یادگیری ماشین: سیستم‌هایی را بسازید که محققان یادگیری ماشین روی آن کار می‌کنند
 • یادگیری عمیق و یادگیری تقویت:(Deep Learning) تحقیقات یادگیری نظارت شده و بدون نظارت، نظریه‌های بازی و موارد دیگر
 • فناوری‌های گفتاری و پردازش زبان طبیعی: بر روی محصولاتی مانند Siri، تبدیل نوشتار به گفتار و سایر فناوری‌های NLP
 • Computer Vision: توسعه نرم افزار پردازش تصویر و شبکه‌های عصبی عمیق
 • تحقیقات کاربردی: تحقیق و توسعه آخرین نمونه‌های منتشر نشده و محرمانه اپل

فیس بوک

اگرچه فیس بوک سالها پیش بعنوان یک برنامه کاملاً ساده در شبکه‌های اجتماعی آغاز به کار کرد، اما تبدیل به یکی از برترین شرکت‌های فناوری در سیلیکون ولی شده است.

فیس بوک نه تنها از یادگیری ماشینی در محصولات خود برای ترجمه زبان‌ها، مبارزه با اطلاعات نادرست و شخصی سازی جدول زمانی کاربران خود استفاده می‌کند، بلکه در بسیاری از محصولات دیگر مانند Oculus VR نیز از این تکنولوژی بهره می‌برد.

اوبر

بر هیچ کس پوشیده نیست که Uber طی سال‌های اخیر در حال توسعه اتومبیل‌های خودران است. اما این تنها یکی از برنامه‌های شرکت در یادگیری ماشینی است. Uber همچنین از یادگیری ماشین در زمینه‌های زیر استفاده کرده است:

 • Michaelangelo: پلتفرم یادگیری ماشین اختصاصی اوبر که به توسعه دهندگان در ایجاد، آموزش و استقرار مدل‌ها کمک می‌کند
 • تقاضای کاربر و پیش بینی میزان بازدید
 • اعتبار هویت راننده