مقدمه‌ای بر حسابرسی بیمه

دسته بندی حسابداری
مدرس ابراهیم بنوفاطمه
زمان ۲۰ دقیقه

حسابداری علمی است که به سرعت در میان دانش های متفاوت نفوذ کرده و تقریبا هر شرکت و یا واحد صنفی دارای یک فرد حسابدار جهت پیگیری موضوعات مالی ‌است.

حسابدار به راحتی به داخل هر مجموعه‌ای نمی‌تواند وارد شود اما پیشرفت در این عرصه کار راحتی است. برای حسابداری دوره گذار سه ساله وجود دارد و باید فردی پرتلاش باشد. نیازمندی هایی که برای رشته حسابداری وجود دارد عبارتند از:

  • دانش زبان انگلیسی.
  • تسلط بر نرم افزار حسابداری. هیچ شرکت و یا واحدی در حال حاضر دستی کار نمی‌کند.
  • مهارت کار با آفیس و خصوصا اکسل. باید بتوانید در امور جاری از اکسل کمک بگیرید.
  • اطلاع از قوانین مالی مانند حداقل حقوق و دستمزد، سقف بیمه، میزان مالیات، حق مسکن، خواروبار، حق اولاد، میزان بیمه اشخاص.
  • تسلط بر مفاهیم پرکاربرد مانند ارزش افزوده و خرید و فروش فصلی.

ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر چیست و بر چه چیزی تاکید دارد؟ (خرید و فروش فصلی)

بر اساس این ماده بعد از گذشت سه ماه و هر فصل سال، باید لیست تمام معاملات مثل خرید، فروش، صادرات، واردات، اجاره ملک، اجاره دستگاه، پیمانکاری، حق العمل کاری  و هر آن چیزی که بار مالی دارد، ارئه شود.

شما با مراجعه به سایت سازمان مالیاتی مراجعه و دانلود نرم افزار مخصوص آن می‌توانید بصورت شکل آفلاین یا آنلاین کار کنید. حسابدار باید تمامی اطلاعات مربوط به گزارش خرید و فروش فصلی را اعم از اینکه چه چیزی، از چه کسی و با چه قیمتی خریداری شده یا چقدر تخفیف یا ارزش افزوده داشته را اعلام نماید. همچنین ارسال اطلاعات ثبتی مثل کدملی، شناسه ملی، کد اقتصادی و آدرس نیز الزامی است و این نشان می‌دهد که برای انجام یک قرارداد باید تمامی اطلاعات شفاف باشد و به همان شکل نیز اعلام شود.

اگر نیاز به فاکتور رسمی وجود داشته باشد باید کد اقتصادی، مهر، آدرس، کدپستی و شناسه ملی وجود داشته باشد و اگر طرف شما شخص حقیقی باشد باید کدملی شخص را دریافت کنید. در گذشته در صورتیکه شخص مورد نظر اطلاعات را به شما نمی‌داد، می‌توانستید درخواست امتناع رد کنید اما اکنون باید این اطلاعات وجود داشته باشد و شما باید از شخصی خریداری کنید که می‌تواند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. در مورد فروش هم باید همین اطلاعات ارسال شود مگر اینکه مشتری مصرف کننده نهایی باشد.

ادامه دارایی با لیست شما چه می‌کند؟

در پایان سال لیست‌های ارسالی بررسی شده و دارایی به سراغ افرادی که شما معرفی کرده‌اید، می‌رود. از طرفی لیست خرید فرد مقابل شما هم بررسی شده که آیا او هم این موضوع را اعلام کرده یا خیر؟ اگر این موضوع دیده نشود کتمان درآمد محسوب شده و برای فرد مورد نظر جریمه در نظر گرفته می‌شود.

جالب است بدانید بانک‌ها هم موظف به ارائه این لیست هستند. نکته حائز اهمبت این است که افرادی که تنخواه دار هستند نباید از حساب خودشان برای شرکت هزینه کنند چراکه اگر تراکنش شما از سقف ۵ میلیارد بیشتر شود باید به مراجع قانونی پاسخگو باشید.

ارزش افزوده VAT

لیست ارزش افزوده هم هر سه ماه یکبار ارسال می‌شود. هر خریدی که انجام می‌‌دهید اگر فروشنده مجاز به گرفتن ارزش افزوده باشد و گواهی آن را داشته باشد ۹% اضافه تر از مبلغ از شما دریافت می‌کند. در واقع ارزش افزوده اختلاف بین ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده است. به بیان ساده مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا و خدمات به فروشنده می‌پردازد و فروشنده نیز باید در دوره های زمانی مشخص آن را به دولت و سارمان امور مالیاتی پرداخت نماید.