استانداردهایی که در یک پاراگراف مهم هستند

چرا نباید طول پاراگراف ها طولانی باشند؟


پاراگراف‌های با طول مناسب نقش مهمی در قابلیت خوانده شدن یک متن دارند. بنابراین از جنبه خوانایی شروع می‌کنیم.

متن‌های طولانی و بسیار بزرگ، خوانا نیستند. فرض کنید کل این مقاله فقط یک پاراگراف بزرگ بود! احتمالاً قبل از خواندن مقدمه، صفحه را ترک می‌کردید. تجزیه پاراگراف‌ها به قطعات کوچک و قابل فهم باعث راحتی خواندن می‌شود. با اتمام یک پاراگراف، خواننده این فرصت را دارد تا درباره آنچه خوانده، فکر کند. این واقعاً به درک کل متن کمک می‌کند.

پاراگراف‌های استاندارد همچنین باعث اسکن راحت‌تر متن می‌شوند. وقتی کل متن در یک صفحه قرار بگیرد، بندرت خواندن مقاله را از ابتدا تا انتها انجام می‎دهیم.

خوانندگان اصولا می‌خواهند قبل از صرف زمان برای خواندن کل متن، از آخر مقاله مطلع شوند. افراد تمایل دارند عناوین و جملات اول هر پاراگراف را اسکن کنند. با تقسیم بندی متن به پاراگراف‌هایی که بیانگر سرفصل موضوعات هستند، به خواننده کمک می‌کنید تا به راحتی موضوع مقاله را درک کند.

ویژگی‌های یک پاراگراف خوب


یک پاراگراف خوب اطلاعات کافی در مورد یک جنبه کاملاً مشخص از موضوع مقاله، ارائه می‌کند. به عنوان مثال در پاراگراف قبل، عنوان را در نظر بگیرید. اولین مورد نشان می‌دهد که چرا پاراگراف‌ها متن شما را خواناتر می‌کنند، پاراگراف دوم دوم  مشخص می‌کند چرا متن باید قابل اسکن باشد.

پاراگراف باید با یک جمله اصلی حاوی هدف متن شروع شود. خواننده با این جملات در خصوص خواندن یا نخواندن متن تصمیم می‌گیرد.

طول پاراگراف نیز بستگی به متن دارد، اما حداقل باید بیش از دو جمله باشد. اگر پاراگراف بیش از ۲۰۰ کلمه باشد، بهتر است برای درک بهتر، آنرا به چند زیر پاراگراف‌ تقسیم کنید. پاراگراف‌های طولانی برای خوانندگان حرفه‌ای نیز دشوارتر است. این موضوع معمولا کم اهمیت گرفته می‌شود.

مطمئناً اگر متن شما، تخصصی باشد، مخاطبین کمی بخشنده‌تر هستند. اما این بدان معنا نیست که متن دارای پاراگراف‌های کوتاهتر بهتر است. اصولا ارائه اطلاعات پیچیده به روشی ساده و قابل درک یک هنر است، نه یک نقص.

چند نکته

طول مناسب برای یک پاراگراف خوب، کمتر از ۱۵۰ کلمه است. با انجام این کار، بسیاری از ابزارهای SEO، به شما یک امتیاز مثبت می‌دهند. اگر پاراگراف بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه باشد، امتیاز متوسط و اگر بیش از ۲۰۰ باشد، امتیاز منفی می‌گیرید.

برای این منظور نیازی به حذف پاراگراف نیست، فقط با حذف جملات اضافه، می‌توانید به یک ساختار استاندارد دسترسی پیدا کنید. اگر در محدودیت طول پاراگراف‌ مشکل دارید، یک نگاه اجمالی به کل متن بیندازید. سعی کنید موضوعات اصلی و سپس تمام جنبه‌های فرعی متن را یادداشت کنید. به عنوان مثال، عنوان و پاراگراف این مقاله را تجزیه می‌کنیم:

 1. چرا پاراگراف‌ها نباید خیلی طولانی باشد
  • خوانایی پاراگراف‌های طولانی کم است.
  • درک پاراگراف‌های طولانی دشوار است.
 2. یک پاراگراف خوب چه شکلی است؟
  • یک پاراگراف به یک جنبه خاص از موضوع می‌پردازد.
  • پاراگراف‌ها با یک جمله اصلی شروع می‌شوند.
  • طول پاراگراف چقدر باید باشد؟
 3. بررسی طول پاراگراف چیست؟
  • کنترل و معیارهای بازخورد آن را توصیف می‌کند.
 4. چگونه طول یک پاراگراف را کوتاه و کوتاه کنیم؟
  • به کل متن نگاه کنید.
  • مثال‌ها را مطالعه کنید.
  • مثال‌ها را تحلیل کنید.
 5. نتیجه گیری
  به این ترتیب می‌توانید متن را به صورت منظم به قسمت‌های مختلف تقسیم و در پاراگراف‌های جداگانه هر بخش را توضیح دهید. احتمالاً ایده خوبی است که حتی قبل از نوشتن مقاله این کار را انجام دهید. اگر مشاهده کردید که یک بخش خاص بیش از حد طولانی است، بررسی کنید که آیا می‌توان آن را به دو بخش تقسیم کرد؟