مهندسی یادگیری ماشین با استفاده از Microsoft Azure

مهندسی یادگیری ماشین چیست؟ (Machin Learning- ML)

مهندسان یادگیری ماشین در ساخت، آموزش و اعتبارسنجی مدل‌های یادگیری ماشین و ایجاد محصولات هوش مصنوعی (AI) تخصص دارند. آیا هر هفته فهرست پخش فایل‌های صوتی یا تصویری خودتان را مرور می‌کنید؟ یا مثلا به توصیه‌های بازی در کنسول Xbox دقت کرده‌اید؟ این موارد توسط مهندسان یادگیری ماشین ساخته شده‌اند.

یادگیری ماشین یکی از علوم جدید و بسیار پرطرفدار در شرکت‌های بزرگ است. امروزه، بسیاری از شرکت­‌های بزرگ مانند فیس بوک، مایکروسافت، آمازون و گوگل، بخش­ی مختص ML ایجاد شده است. بر اساس آمار، حقوق یک مهندس ML بطور متوسط ​​بیش از ۱۴۵۰۰۰ دلار در سال است! طبق گزارش‌های منتشر شده توسط لینکدین و در حوزه مشاغل نوظهور در سال ۲۰۲۰، مشاغل حوزه­ هوش مصنوعی در چهار سال گذشته بطور میانگین رشدی معال ۷۴٪ در هر سال را تجربه کرده‌اند. بر اساس همین گزارش، انتظار نمی­‌رود این روند طی چند سال آینده نیز کند شود. اگر بدنبال زمان مناسبی برای توسعه مهارت‌های یادگیری ماشین هستید، فرصت را از دست ندهید، همین حالا دست به کار شوید.

Microsoft Azure چیست؟

Microsoft Azure پلتفرمی ابری با بیش از ۲۰۰ محصول و خدمت در حوره ساخت، اجرا و مدیریت برنامه‌ها در چهارچوب‌های دلخواه شماست. این خدمات شامل پایگاه داده‌ها، یادگیری ماشین، اینترنت اشیا (IOT)، بلاکچین و ده‌ها سرویس و خدمت دیگر است.

طی سال‌های اخیر، بیش از ۸۵٪ از شرکت­های Fortune 500 از Azure استفاده می­‌کنند.  (Azure Machine Learning (AML یک سرویس یادگیری ماشین جهت ساخت و استقرار مدل‌های هوشمند است. با استفاده از این سرویس، دانشمندان علم داده و ML  قادر خواهند بود تا چرخه یادگیری ماشین را در ساخت، آموزش و استقرار مدل‌های ML توسعه دهند.

با این توضیحات، یکی از بازارهای بسیار مناسب در سال‌های پیش رو، ML خواهد بود. در دوره‌های آموزشی AML، دانشجویان با تقویت مهارت در ML و تجربه عملی در آموزش، اعتبارسنجی و ارزیابی مدل­ها با Microsoft Azure آموزش می‌بینند؛ و آمادگی لازم در آزمون‌های DP-100 شامل طراحی و اجرای راه حل در Data science را بدست می‌آورند.

پیش زمنیه‌های آموزشی

جهت ارتقای دانش در این حوزه، آشنایی با مفاهیم یادگیری نظارت شده و بدون نظارت، رگرسیون خطی، آمار و خوشه بندی k-means  نیز ضروری است. از طرفی یادگیری زبان برنامه نویسی Python به عنوان یکی از اصلی ترین زبان‌های برنامه نویسی باید در دستور کار شما قرار گیرد. شما نیاز به توانایی اسکریپت نویسی و تحلیل اسکریپت در محیط پایتون را داشته باشید و با متغیرها، حلقه‌ها، ماژول­ها، شرط ها و توابع پایتون آشنا باشید.

پروژه‌های مرسوم در این دوره عبارتند از:

  • بهینه سازی کانال ارتباطی ML در Azure

این پروژه، چگونی استفاده از از ابزارهایی مانند scikit-learn، Hyperdrive، AutoML و Azure ML SDK برای ساخت و پیکربندی کانال­‌های ارتباطی، ثبت دیتا و مدل­های بهینه ML را آموزش می‌دهد. این پروژه بر استفاده از آزمایش­‌هایی جهت تشخیص روش‌­های بهینه یادگیری ماشین تمرکز می‌شود.

عملیاتی ­کردن یادگیری ماشین

در این پروژه با استفاده از AutoML یک مدل ML را آموزش می‌بینید و سپس آنرا استقرار می‌دهید. همچنین نحوه درک و آموزش ML، محاسبه عملکرد کانال­های پایه و بررسی لاگ­ ها را آموزش می‌بینید.

آموزش و استقرار مدل یادگیری ماشین با Azure

در این پروژه یک مجموعه دیتای خارجی انتخاب و در فضای کاری Azure ثبت می‌شود. ابتدا مدل انتخابی خود را با این دیتا و استفاده از Auto ML و یکبار هم با تنظیمات خاص hyperparameters و Hyper Drive تمرین می‌­کنید. عملکرد این دو مدل را مقایسه گرده و مدل بهتر را در محیط تولید به کار می­گ‌یرید.