نکات مهم در جلسه مصاحبه

مفهوم مصاحبه

مصاحبه در فرهنگ لغت دهخدا به گفت و شنود با صاحب مقام، معنی شده ­است.

مصاحبه یکی از مراحل زندگی کاری افراد جویای کار است. مصاحبه‎ عملا برای شناسایی تخصص و ویژگی‌های فردی کارجو و میزان تطابق آن با فرهنگ سازمان صورت می‌گیرد. اگر شرایط سازمان با روحیات فرد سازگار بوده و خصوصیات کارجو نیز برای سازمان قابل قبول باشد، مصاحبه با موفقیت انجام می‌شود.

برای حضور در مصاحبه چندین نکته مهم باید رعایت شوند تا شانس موفقیت تا حد ممکن افزایش یابد. مواردی شامل آراستگی، نحوه راه ­رفتن و نشستن و سایر مواردی است که در این مقاله بصورت خلاصه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • ظاهر مناسب

شاید تصور کنید، نوع لباس پوشیدن، ارتباطی به انتخاب افراد ندارد و صرفا مهارت و توانایی ملاک گزینش است. اشتباه نکنید، نحوه پوشش و آرایش ظاهری، اولین ذهنیت را برای مصاحبه کننده‌ای که شناختی از شما ندارد، شکل می‌دهد. فردی با سر و وضع آشفته و نامناسب، خواه ناخواه یک امتیاز منفی در ذهن مصاحبه کننده ایجاد می­‌کند. این یک واقعیت است که مصاحبه کننده از پوشش، نوع لباس و نحوه آرایشتان، شما را قضاوت می‌­کند.

اصول جلسه مصاحبه

  • کسب اطلاعات اولیه از شرایط محل کار

سعی کنید قبل از رفتن به جلسه مصاحبه، اطلاعاتی در مورد شرکت و شغل موردنظرتان کسب کنید. به وب سایت شرکت مراجعه کرده، با مدیران، محصولات،خدمات، نوع فعالیت و فرهنگ مجموعه آشنا شوید. حتی می‌توانید نام شرکت را سرچ کنید و قسمت­های مختلف شرکت یا اسامی کارمندان و مدیران آن‌ها را ببینید؛ و با به ­دست آوردن این اطلاعات حتی در مورد نحوه پوشش و ظاهرتان نیز تصمیم بگیرید.

  • معرفی و شرح حال

کارفرمایان علاقمندند، مهارت­ و تجربیات شما را از زبان خودتان بشنوند و ممکن است دقت چندانی به رزومه نکنند. بنابراین با انرژی و نگاه مثبت درباره تخصصتان صحبت کنید. توضیح صحیح مهارت‌­ها و تجارب‌تان، بخصوص اگر در زمینه شغل مورد نظر باشد، نشانگر تخصص شما در راستای منافع سازمان است و موجب اعتماد مدیران به شما می‌­شود. در اینصورت با دست بازتری از استخدام شما استقبال خواهند کرد.

هدف از مصاحبه، فقط سنجش تخصص شما نیست، بلکه مدیران در جستجوی تخصص و خصوصیات اخلاقی شما و تطبیق با نیاز سازمان هستند. در یک جمله، با استخدام شما چه سودی متوجه سازمان خواهد شد؟

فایل نحوه حضور در جلسه مصاحبه برای حسابداران را گوش کنید!

  • وقت شناسی

وقت شناسی توانایی تمام‌کردن کار یا انجام وظیفه، در زمان یا پیش از زمان تعیین‌شده برای آن کار است.

برای حضور به­ موقع در جلسه مصاحبه، به نحوی برنامه­‌ریزی کنید که نه خیلی زود برسید و نه خیلی دیر. به این ترتیب هم استرس و ترس از تأخیر ندارید و هم نظم و انضباط خودتان نسبت به شغل آینده را نشان داده­‌اید.

حتما یک روز قبل، مسیر را بررسی کرده و طولانی ترین زمان ممکن را محاسبه کنید تا چندین دقیقه پیش از شروع جلسه، در محل حضور داشته باشید. به این ترتیب، برای سازمان و زمان مدیران مصاحبه کننده، اهمیت قائل شده‌اید.

  • تجارب شغلی گذشته

حتی اگر با شرایط بسیار بدی شغل پیشین خود را از دست داده‌اید، از بدگویی از محیط کار سابق یا همکاران و مدیران آن بپرهیزید؛ چرا که این کار نتایج معکوسی به بار خواهد آورد و شأن و منزلت شما را زیر سوال می‌­برد.

مدیران سازمان جدید، نه شناختی از شما دارند و نه از محل کار قبلی. اگر علت را جویا شدند، خیلی راحت و مؤدبانه بگویید برای پیشرفت و کسب تجارب بیشتر، تغییر لازم است. در مقابل، بازگو کردن تجربه‌­های مثبت قبلی به مثابه فرصتی برای ارائه توانایی‌­هایتان محسوب می‌شود. با توضیح مورد موفقیت‌های گذشته، اعتماد کارفرمایان جدید را بیش از پیش به خود جلب خواهید کرد.

  • اعتماد به نفس

    اصول جلسه مصاحبه

شما همه اطلاعات لازم را در رزومه نوشته‌اید، پس فقط از تجربیات و مهارت ­هایتان سخن بگویید. فراموش نکنید به همان اندازه که شما به کار در یک مجموعه نیازمندید، سازمان هم جهت ماندگاری و بقاء خود به کارکنان و مهارت‌هایشان نیاز دارد. بدیهی است اگر پذیرفته شده و علاق­مند به کار باشید، هر آنچه را که باید فراخواهید گرفت. این یک نیاز دو طرفه است.

  • پیشنهاد حقوق

اگر به اندازه کافی تجربه و مهارت دارید، به کارفرما نشان دهید که جذب شما، برای سازمان سودآور خواهد بود. سعی کنید در زمان مناسب در این مورد صحبت کنید نه در شروع مصاحبه. اجازه دهید تا مصاحبه کننده، پیشنهاد را مطرح کند، سپس به جای ذکر رقم قطعی، دامنه‌ای قابل توافق برای حقوقتان تعیین کنید.

جلسه مصاحبه شغلی فرصتی است برای نشان دادن توانمندی های بالقوه شما، پس از آن به درستی استفاده کنید. خود را برای سوالات احتمالی و مشترکی که درچنین نشست هایی مطرح می‌شوند، آماده کنید. مثلا در چند جمله و خلاصه از خودتان و فعالیت‌هایتان صحبت کنید. نقاط قوت و ضعف خودتان را بشناسید؛ از نقاط قوت خود با متانت و اعتماد به نفس و در مورد نقاط ضعفتان با دید مثبت توضیح دهید تا به مهارت‌های شما شک نکنند.

بر رزومه تان تسلط کامل داشته باشید و برای پاسخگویی از هر بخش از آن جملات مناسبی در ذهن آماده کنید. از زبان غیر ادبی و عامیانه استفاده نکنید. به سخنان مصاحبه کننده با علاقه و دقت توجه کنید.

کلام آخر اینکه: با چند ترفند استرس را خود دور کنید و به خودتان و کارتان اطمینان داشته­ باشید.
پیش از شروع جلسه نفس عمیق بکشید.
جملات خود را روب­روی آیینه یا یک دوست با صدای رسا بیان کنید.