چگونه بورس تحصیلی Microsoft Azure زندگی دانشجویان را تغییر داد؟ (قسمت اول)

نویسنده: ریتیکا پرادهان

Udacity به عنوان اولین سازمان دانش آموزی، تلاش می کند زندگی دانشجویان را هر روز متحول کند. تمامی برنامه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی این سازمان با این ماموریت تعریف می‌شوند:

آموزش نیروی کار برای مشاغل آینده

همکاری Udacity با مایکروسافت همسو با این ماموریت تعریف شد. مدیران سازمان از اجرای بورسیه تحصیلی یادگیری ماشین در Microsoft Azure بسیار خرسندند. آن‌ها بلافاصله پس از عقد تفاهم نامه با مایکروسافت، مهندسین و توسعه دهندگان نرم افزار را برای این بورسیه اعزام کردند.

در ابتدا نمی‌دانستیم این دوره‌ها تا چه میزان زندگی دانشجویان را تحت تأثیرات مثبت قرار خواهد داد. امروز بسیار خوشحالیم که از این فرصت آموزشی برای توسعه مهارت‌های جدید استفاده کردیم.

ما داستان‌های موفقیت تعدادی از دانشجویان این بورسیه را انتخاب کردیم که امیدواریم برای شما نیز الهام بخش باشد.

کلاریس سیموز ریبیرو (Clarisse Simões Ribeiro)


کلاریس ۳۱ ساله، اولین عضو خانواده بود که در شرکت چند ملیتی STEM در برزیل کار می‌کرد. این شرکت در صنعت الکترونیک و نیمه هادی‌ها فعالیت می‌کند. علی رغم زن بودن در یک کشور مردسالار، کلاریس توانست توانایی‌های خود را به خوبی نشان داد.

زن بودن در حوزه فناوری، کار ساده‌ای نیست. با این حال همزمان با کار و سرگرم شدن، می‌توانید فعالیت‌های خارق العاده‌ای انجام دهید.

کلاریس فارغ التحصیل رشته مهندسی برق است، اما عاشق کامپیوتر و رشته های مرتبط با آن بود. او هیچ الگویی در علوم فنی و مهندسی نداشت اما این عامل مانع از علاقه‌اش به کد نویسی نشد. در ۱۰ سالگی، اولین وب سایت خود را درباره Pokemon با HTML طراحی کرد. در طول سه سال گذشته نیز علاقمند به یادگیری ماشین و علوم داده شد.

پس از طی چندین دوره آموزشی آنلاین در حوزه ML ،Deep Learning و مطالعه کتب مختلف، شروع به فعالیت در پروژه های واقعی کردم. سرانجام این فرصت فراهم شد که در این بورس تحصیلی شرکت کنم. در واقع این همان فرصت شلیک در زندگی من بود که نباید از دست می‌دادم.

من واقعاً این دوره را که بصورت آزمایشگاهی اجرا می شد، دوست داشتم. وجه تمایز این دوره نسبت به سایر دوره‌های آموزشی، توسعه دانش و مهارت به صورت همزمان بود. انتظار دارم بعد از این دوره بتوانم از نظر فنی، با توانمندی های بیشتری پروژه‌هایم را مدیریت کنم.

نیرمال بوداتوکی (Nirmal Budhathoki)


در سال ۲۰۰۷، زمانیکه نیرمال برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد به ایالات متحده نقل مکان کرد، در مورد آینده خود اطمینان نداشت. او در سال ۲۰۱۰، تصمیم گرفت که به ارتش ایالات متحده بپیوندد.

در طول دوران خدمت، همواره به ارزش دیتا و اهمیت استفاده از آن در زمان مناسب برای تصمیمات تجاری درست، فکر می‌کردم.

بلافاصله پس از اتمام خدمت، به عنوان تحلیلگر داده امنیت سایبری در نیروی دریایی استخدام شد. او قبل از پیوستن به مایکروسافت به عنوان تحلیل‌گر دیتا در اواخر ۲۰۱۹، کارشناسی ارشد خود را در علوم داده از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو به دریافت کرد.
در همین زمان، پستی در LinkedIn در مورد بورسیه تحصیلی نظرش رو جلب کرد و درخواستی را ارسال کرد.

من هنوز در مایکروسافت تازه کار بودم و می‌خواستم ابزارها و فناوری‌های یادگیری ماشین در Azure را یاد بگیرم. به همین دلیل درخواستم رو ارسال کردم.

من واقعا خوشحالم که Udacity، هوش مصنوعی را به عنوان یک دوره آموزشی در دوره‌های خود اضافه کرد. دانش و مهارتی که در این دوره کسب کردم بسیار ارزشمند بود. از این اطلاعات برای کشف الگوریتم‌های یادگیری ماشین از Azure در پروژه‌هایم استفاده می‌کنم. من در حال حاضر به استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP) در فکر می‌کنم.

ارنیتیا پاراماساری (Ernitia Paramasari)


برای ارنیتیا با وجود سه فرزند و کار در سه شغل مختلف، حضور در بورسیه تحصیلی، کار آسانی نبود.

من عادت داشتم هر روز ساعت ۳ صبح بیدار می‎شدم و درس می‌خواندم. باید قبل از کارهای روزمره، به توسعه فردی خودم می‌رسیدم چون یادگیری بسیار مهم و لذت بخش است.

از زمان فراگیر شدن COVID-19، من به اندازه گذشته پروژه‌ای ندارم؛ بنابراین زمان فراغت بیشتری دارم و تصمیم گرفتم برنامه نویسی و علم داده را نیز یاد بگیرم. من قبلاً در دوره Intro to Programming شرکت کرده بودم و در حال یادگیری پایتون بودم که با بورسیه تحصیلی مایکروسافت آشنا شدم. من همیشه دیتاهایم را با اکسل تحلیل می‌کردم ولی اخیراً با روش‌های تحلیل اطلاعات با استفاده از الگوریتم‌های ML آشنا شدم.

ارنیتا آرزو دارد که به یک دانشمند علم داده در حوزه محیط زیست تبدیل شود. او معتقد است که این بورسیه تحصیلی عناصر سازنده حرفه رویایی او را فراهم می‌کند.

معتقدم که یادگیری ماشین، توانایی‌هایم در تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ در حوزه محیط زیست و انرژی‌های تجدید پذیر را افزایش می‌دهد. حضور در این دوره به من کمک می‌کند تا در مورد موضوعاتی از قبیل تغییرات اقلیمی، تأثیرات زیست محیطی انتشار گاز کربن و مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر تحقیقاتی را انجام دهم؛ و می‌توانم به افراد تصمیم گیر، جهت حل مشکلات محیط زیستی با استفاده از تحلیل داده‌ها کمک کنم.

گابریلا لوپز اسپینو (Gabriela Lopez Espino)


زمانیکه گابریلا برای مراقبت از فرزندش از کار فاصله گرفت، تصور می‌کرد که این روند چندین سال طول خواهد کشد.

من از ۲۰۱۵ مادر خانه نشین شده‌ام. آخرین شغلم مهندس لیزر در دانشگاه بود. پس از به دنیا آمدن فرزندم، دلم برای چالش‌های کاری و زمانی که در دانشگاه بودم، تنگ شد.

در این زمان یکی از هم دانشگاهی‌هایش مسیر شغلی خود را به عنوان یک Data Scientist تغییر داد؛ و این مقدمه‌ای شد که گابریلا نیز در دوره‌های آموزشی آنلاین در حوزه علم داده شرکت کند.

من دوره‌های آمار و برنامه نویسی پایتون را گذراندم و در بورس‌های تحصیلی Data Foundations و Data Analyst شرکت کردم.

همزمان با شروع دوره‌ها باردار شدم و مجبور بودم دوره را با یک نوزاد ادامه دهم. سخت بود، اما این باعث جذابیت و سرگرمی بیشتر هم می‌شد!

بلافاصله پس از دریافت ایمیل بورس تحصیلی مایکروسافت، تصمیم به ثبت نام و ارتقای دانش خودم گرفتم.

سارا احمد (Sara Ahmed)


زندگی برای سارای ۳۵ ساله آسان نبود. او که در ۱۷ سالگی ازدواج کرده بود، با دارا بودن چهار دختر، نمی‌توانست در دانشگاه شرکت کند. اما برخلاف بیشتر زنان یمنی، تصمیم گرفت زندگی جدیدی برای خود خلق کند.

من همیشه از زنانی که همواره آرزو می‌کردند و منتظر معجزه می‌ماندند، متنفر بودم. به همین دلیل تصمیم گرفتم زندگی‌ام را تغییر دهم. ابتدا شروع به یادگیری زبان انگلیسی کردم و برای هزینه شهریه دانشگاه شغل نیمه وقتی را انتخاب کردم. در ۳۰ سالگی، تحصیلات عالی را شروع و لیسانس فناوری اطلاعات را با درجه عالی دریافت کردم.

از آنجا که سارا به عنوان یک تبعه خارجی در عربستان سعودی زندگی می‌کند، با همه سخت کوشی امکان ادامه تحصیلات عالیه برایش فراهم نبود.

وقتی در این بورس تحصیلی ثبت نام کردم، فکر نمی‌کردم پذیرفته شوم. این اولین بورس تحصیلی من بود، خصوصاً با جامعه جهانی بیرون از عربستان.

اوایل از ارتباط با دیگران خجالت می‌کشیدم، اما سرانجام دوستان خوبی پیدا کردم که مرا تشویق می‌کردند و از موفقیت‌های من خوشحال می‌شدند. بورس تحصیلی مایکروسافت، واقعاً دیدگاه مرا به دنیای پیرامونم تغییر داد. توجه و استقبال توسط این جامعه شگفت انگیز به من کمک کرد تا به انسانیت و مهربانی اعتماد کنم.