چگونه بورس تحصیلی مایکروسافت زندگی دانشجویان را تغییر داد؟ (قسمت دوم)

نویسنده: ریتیکا پرادهان

آموزش منشاء تغییر در زندگی شماست و گاهی تنها چیزی که برای تغییر دنیای خود نیاز دارید، کمی باد در زیر بال‌هایتان است.

در مقاله قبلی، تجربه تعدادی از دانشجویان بورس تحصیلی Microsoft Azure را بررسی کردیم. کلاریس که با داشتن سه فرزند، رویاهای خود را دنبال می‌کرد؛ و سارا که در تلاش برای تبدیل شدن به یک مهندس حوزه ML بود. همه این داستان‌ها نمایانگر این واقعیت هستند که ما فقط به یک فرصت مناسب برای تغییر زندگی خود نیازمندیم.

در این قسمت، داستان‌های دیگری را انتخاب کردیم تا شور و شوق افراد برای رشد و توسعه در حوزه فناوری را به شما نشان دهیم.

آن هیون وان (An Huỳnh Văn Tú)


امروزه جوامع بشری مملو از کلیشه‌ها، تبعیض طبقاتی و جنسیتی است. اما سفر An Huỳnh Văn Tú نشان می‌دهد که می‌توان این کلیشه ها را شکست و به عنوان یک متخصص موفق در جامعه حاضر شد.

من در محیطی رشد کردم که برنامه نویسی فقط برای فرزندان ممتاز خانواده‌های تحصیل کرده میسر بود. برای دختری که سابقه‌ای در برنامه نویسی نداشته، امیدی به فعالیت در این زمینه وجود ندارد چه برسد به اینکه بخواهد با سایر برنامه نویسان رقابت کند. اما من پایتون را در ۲۱ سالگی آموختم و مثال معروف “Hello world!” را در یک ترمینال چاپ کردم.

امروز او افتخار می کند که به عنوان یک برنامه نویس فعالیت می کند. اما عشق او به حوزه IT فراتر از یک نقطه عطف شغلی است.

من برای یادگیری AI در حوزه بهداشت فعالیت می‌کنم و در حال جمع کردن پول برای حضور در این دوره هستم. باید اطلاعات زیادی در زمینه تجزیه و تحلیل داده‌ها و هوش مصنوعی کسب کنم. این بورسیه تحصیلی واقعاً جذاب است چرا که توسط یک موسسه آموزشی حرفه‌ای و شرکت رویایی مایکروسافت برگزار می‌شود.

من دانش عملی در Microsoft Azure و ML و محصولات مرتبط با آن‌ها دارم و با حمایت مدیرم در این دوره شرکت می‌کنم. این شانس در ارتقای شغلی و افزایش حقوق من هم موثر خواهد بود.

اوزان ارسوی (Ozan Ersoy)


با شیوع پاندمی، میلیون ها نفر در سراسر جهان شغل خود را از دست دادند. اوزان، مهندس ۴۲ ساله‌ و پدر دوقلوهای ۴ ساله، یکی از آن‌هاست.

من عمدتا در حوزه Computer Vision و Data Analytics کار کردم. بلافاصله پس از اینکه فهمیدم به دلیل همه گیری پاندمی شغلم را از دست خواهم داد، ایمیل بورس تحصیلی مایکروسافت و Udacity را دریافت کردم. این ایمیل در بهترین زمان ممکن بدستم رسید.

همواره علاقمند به یادگیری ماشین بودم ولی به دلیل مشغله و دو فرزندم هرگز فرصتی برای آن نداشتم. قصد دارم دانش و تجربه‌ام در زمینه ML با Microsoft Azure را توسعه دهم و موقعیت شغلی مناسب‌تری بدست آورم.

ایجئوما ندو (Ijeoma Ndu)


ایجئوما و همسرش به دلیل تولد زود هنگام فرزندشان، مجبور بودند ۱۲۸ روز را در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) بگذرانند. آنها فقط شش ماه بود که به آمریکا آمده بودند و هیچ خانواده‌ای نداشتند.

زندگی در NICU به من این فرصت را داد تا ضمن مراقب از فرزندم با تیم پزشکی فوق العاده او در تعامل باشم. دوره طولانی حضورم در NICU واقعاً مرا متحول کرد و علاقه‌ام برای یادگیری ML در راستای بهبود مراقبت‌های بهداشتی را افزایش داد.

ایجئوما دارای مدرک مهندسی الکترونیک از دانشگاه نیجریه و مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی دلفت هلند است. در ژانویه ۲۰۱۹ ، وی دکترای خود را در دانشگاه ابردین ​​اسکاتلند به اتمام رساند. پروژه دکترای او الگوریتم‌ تشخیص حوادث غیرمترقبه در زمان واقعی و توسط شبکه‌های حسگر متراکم بود.

من تجربه کار در حوزه یادگیری ماشین با استفاده از Python در Google Colab را داشتم. با شرکت در این بورسیه تحصیلی قصد دارم، مهارت‌هایم را ارتقا داده و مدل‌های کارآمدتری را بوجود آورم. می‌خواهم با استفاده از قابلیت‌های Azure، تجربه کار عملی در حوزه راهکارهای ML در فضای ابری را کسب کنم. این یک تغییر بزرگ در زندگی فردی و حرفه‌ای من خواهد بود.

این مهندس سیاه پوست از تجربه‌اش در این دوره می‌گوید:

حضور در بین دانش پژوهان این بورسیه تحصیلی، انرژی مثبت زیادی داشت. همیشه به دنبال دوره‌های آموزشی ML همراه با کار عملی و کدنویسی حرفه‌ای بودم؛ و برای نخستین بار توانستم روش استنباط گروهی در زمان واقعی را با یک مدل یادگیری ماشینی پیاده سازی کنم.

آوریل دیکسون (April Dickson)


راه‌های زیادی برای رسیدن به اهداف شغلی وجود داره. آوریل، با اولین مدیرش در بازی سافت بال آشنا شد. او کار خود را به عنوان دستیار تحقیقات در بخش مدیریت دیتای آزمایشگاه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه لوما لیندا آغاز کرد؛ و امروز به عنوان تحلیلگر برنامه کاربردی IT در بانک تجارت شهروندان مشغول به کار است.

بانکی که در حال حاضر در آن کار می‌کنم Microsoft Azure را به عنوان پلتفرم رایانش ابری خود انتخاب کرده است. من هم می‌خوام با دانش حاصل از این بورس تحصیلی در توسعه این سرویس کمک کنم.

همیشه علاقمند بودم که روش پیاده سازی مدل‌های یادگیری ماشین با استفاده از Microsoft Azure را آموزش ببینم. خوشبختانه در این دوره علاوه بر کسب اطلاعات عالی در مورد مدل‌ها، با چرخه end-to-end یادگیری ماشین با استفاده از Azure نیز آشنا شدم.

من هنوز مجذوب تغییرات گسترده محاسبات ابری طی پنج سال گذشته هستم. این توانایی که بتوانم به بیش از ۲۰۰۰ نفر در سراسر جهان اجازه دسترسی به محیط‌های مجازی با استفاده از یادگیری ماشین در Azure را بدهم، همواره مورد علاقه من است. این امکان به تنهایی به من ثابت کرد که خدمات Microsoft Azure چقدر می توانند برای یک شرکت موثر باشد.

لورا ترونسلیتو (Laura Truncellito)


شش سال پیش، وقتی فهمیدم فقط شش ماه دیگر زنده هستم، سعی کردم راهی برای ادامه زندگی پیدا کنم، بنابراین خودم رو  با یادگیری مشغول کردم؛ و تحصیلات تکمیلی در زمینه کارآفرینی فناوری را شروع کردم.

داستان کوتاه:

من زنده ماندم

لورا اخیراً موفق به دریافت بورسیه تحصیلی بعنوان یکی از دو بانوی موسس انستیتوی زبان در ایالات متحده شده است.

خوشحالم که چندین بورسیه تحصیلی از Udacity را دریافت کردم. من در حال حاضر هفت دوره را به پایان رسانده‌ام و در سه دوره جدید نیز ثبت نام کردم.

چه چیزی او را به سمت Microsoft Azure سوق داد؟

قبل از این دوره، در حال ایجاد مدل‌های یادگیری ماشین به روش سنتی بودم ولی الان شیفته طراحی بدون کد Azure ML شده‌ام و علاقه زیادی به یادگیری آن دارم.

لورا به عنوان بنیانگذار یک شرکت دانش بنیان آموزش زبان در واشنگتن دی سی، در حال توسعه یک ابزار ارزیابی و آموزش زبان مبتنی بر هوش مصنوعی است. وی می‌گوید:

من خصوصاً از حضور در دوره Azure بسیار هیجان زده هستم، چون قصد دارم از Azure’s Machine Learning Studio به عنوان یکی از بخش‌های اصلی کارم استفاده کنم.

سسیل ناورگونی (Cécile Navergoni)


برای سسیل ۴۶ ساله، حضور حرفه‌ای در صنعت IT کار سختی بود. وقتی که فقط ۱۵ سال داشت، مشاور شغلی‌اش به او گفت، رشته IT برای دختران کاربردی نیست و او نا امید به خانه برگشت.

من برای لیسانس عمومی ثبت نام کردم.

اما هنوز اشتیاق زیادی به یادگیری فناوری داشت. در سال ۱۹۹۴، سسیل برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی فنی ثبت نام کرد.

پذیرش در این رشته آسان نبود، چرا که من سابقه‌ کار نداشتم. در طول دوره فقط دو زن بودیم و معیارهای پذیرش بالاتر از حد انتظار بود. من می‌خواستم ثابت کنم توانایی موفقیت دختران در حوزه‌های فنی به اندازه پسران است؛ بنابراین با بالاترین نمره در کلاس فارغ التحصیل شدم.

او سپس به دانشکده مهندسی رفت. از آنجا که سسیل دارای مدرک فنی بود، مجاز به انتخاب رشته در حوزه IT نبود و ناگزیر در رشته مهندسی شیمی ادامه تحصیل داد.

پس از فارغ التحصیلی، به دنبال کار رفت اما در مهندسی شیمی کاری نبود؛ و این درست زمانی بود که حوزه فناوری در سال ۱۹۹۸ در حال رونق گرفتن بود.

من یک مشاور عالی راهنمایی داشتم. ولی در آن زمان هیچ دوره آموزشی، فیلم یا وبیناری وجود نداشت. بنابراین کتاب‌های C، UNIX و اوراکل را خریدم و خودم یاد گرفتم و سرانجام در رشته IT شروع به فعالیت کردم.

سسیل عاشق هوش مصنوعی شد.

هنگامی که در این بورس تحصیلی شرکت کردم، مشتاق یادگیری نظریه های یادگیری ماشین شدم. این دوره فقط به محدود به موضوعات تئوری نبود و پروژه‌های عملی زیادی در حین آموزش داشتیم. در این دوره آموختم که اگر فقط موضوعات تئوری را بدون به کارگیزی آموزش ببینید، واقعاً مفهوم را درک نمی‌کنید. در دوره آموزش‌های عملی، روی یک پروژه در زمینه آشپزی فعالیت کردم.